Site icon Ekodoradca Zbrosławice – Czyste Ciepło

Oszczędzanie węgla podczas palenia w piecu

jak oszczędnie palić w piecu

jak oszczędnie palić w piecu

Rozpalanie od góry – instrukcja krok po kroku

Ceny węgla poszybowały w górę, ponadto dostępność tego paliwa stała się bardzo problematyczna. Dlatego poniżej przedstawiamy metodę palenia od góry. Ta metoda pozwala zaoszczędzić sporo węgla podczas ogrzewania domu.

Osoby szukające wykonawcę montażu pompy ciepła zapraszamy do odwiedzenia strony www z naszymi lokalnymi monterami: https://www.łubie.pl/serwis-klimatyzacji/

Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najpopularniejszych piecach/kotłach/kominkach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować ten sposób palenia, zajrzyj najpierw do artykułu wyjaśniającego sposób działania oraz zalety i wady rozpalania od góry.

Tutaj natomiast jest instrukcja praktyczna, jak zabrać się po raz pierwszy za palenie od góry i pokonać najczęściej spotykane problemy.

Od czego zacząć

Przed pierwszą próbą palenia od góry warto sprawdzić niżej wymienione kwestie odnośnie kotła, opału, stanu instalacji grzewczej i komina. Ta długa i nudna lista jest po to, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemnych niespodzianek, więc lepiej przejrzyj ją chociaż jednym okiem.

W jakich piecach i kotłach można palić od góry?

Palić od góry można w każdym urządzeniu grzewczym, które ma wlot powietrza pod ruszt a wylot spalin u góry paleniska. Kwalifikują się m.in:

oszczędne palenie węglem

Stan kotła i przewodów kominowych

Najważniejsza sprawa to względna szczelność kotła. Rozpalając od góry ładujesz kocioł nawet do pełna – więc temperatura musi się dać kontrolować poprzez dopływ powietrza:

jeśli na co dzień ładujesz kocioł do pełna i nigdy nie było problemów z przegrzewaniem / gotowaniem wody, to prawdopodobnie nie masz się tutaj czym przejmować.
ale jeśli zwykle palisz malutkie ognisko na wielkim ruszcie, to po załadowaniu większej ilości paliwa możesz mieć problemy z opanowaniem temperatury.
We w miarę „fabrycznych” kotłach dla poprawy szczelności wystarczy wymienić sznury uszczelniające drzwiczki. Niestety w kotłowniach są też kotły spawane w garażach, przez które wiatr hula i nie sposób ich uszczelnić. Dlatego pierwsze próby palenia od góry trzeba zaczynać ostrożnie, nie pakując kotła bardziej niż do połowy.

Doprowadzenie powietrza wtórnego – to jest element przydatny, ale jeśli go nie będzie, to i tak rozpalanie od góry się uda. Gdy go brak, niezależnie od metody palenia do komina wysyłane są większe ilości palne gazów i sadzy, które nie mają okazji się spalić przez niedobór tlenu.

Czy kocioł ma wentylator (i czy on jest na górze/dole/boku), czy ma miarkownik, czy nie ma nic i powietrzem steruje się poprzez klapkę ze śrubką – to nie ma wpływu na samo działanie metody.

Zadbaj o szczelność przewodu kominowego

Węgiel jest jednym z najczęściej używanych paliw stałych w kotłach grzewczych. Chociaż jest stosunkowo tanim źródłem energii, jego spalanie może generować negatywne skutki dla środowiska i zdrowia ludzi. Dlatego tak ważne jest dbanie o wydajność i ekologię spalania węgla w kotłach na paliwo stałe. Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na osiąganie tych celów, jest posiadanie uszczelnionego komina i kanałów spalinowych.

Uszczelniony komin i kanały spalinowe mają znaczący wpływ na wydajność spalania węgla w kotłach. Nieszczelności w tych elementach mogą powodować straty ciepła i utratę energii, co prowadzi do marnowania cennych zasobów oraz podwyższenia kosztów ogrzewania. Uszczelnienie kominów i kanałów pozwala na efektywniejsze wykorzystanie ciepła generowanego w procesie spalania, co z kolei wpływa na zwiększenie wydajności całego systemu grzewczego.

Ponadto, uszczelnione kanały spalinowe zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń, co jest szczególnie istotne dla kotłów wewnętrznych. Naprawa nieszczelności komina pozwala uniknąć przenikania spalin do otoczenia, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku kotłów znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach.

Jaki opał

Rozpalić od góry można każde paliwo, z którym dany kocioł sobie ogólnie radzi i dla którego jest sens to robić: węgiel dowolnego pochodzenia i ceny, zarówno drobny jak i grubszy, drewno, brykiety z czegokolwiek itd. Potrzeba tylko i aż tyle, by powietrze było w stanie przejść przez grubszą warstwę opału, dlatego w przypadku bardzo drobnych paliw (miał) może być potrzebny nadmuch.

Rozpalanie od góry nie ma sensu w przypadku węgla sortymentu kostka oraz koksu:

rozpalanie od góry – instrukcja

Pierwsze rozpalenie od góry


Po zastosowaniu opisanych wyżej działań masz już „odgruzowany” z sadzy, sprawny i bezpieczny kocioł. Pora na pierwszą próbę rozpalenia od góry. Poniższe kroki wyglądają identycznie niezależnie od tego, czy kocioł pracuje na naturalnym ciągu, czy jest wyposażony w nadmuch (jedynie tego drugiego nie tyczą się uwagi o ustawianiu dopływów powietrza).

Exit mobile version