Światło naturalne i sztuczne: jakie korzyści przynoszą w codziennym życiu

Naturalne światło jest niezbędnym elementem życia, sztuczne światło jest wynalazkiem, który pomagał człowiekowi od zarania jego prehistorii. Z artykułu dowiesz się trochę o dwóch głównych rodzajach światła, ich wpływie na Ciebie i sposobach ich korzystnego wykorzystania.

Czym jest światło naturalne i dlaczego jest ważne dla Twojego zdrowia?

Światło, które nazywamy „naturalnym”, jest jednym z wielu promieniowań elektromagnetycznych , które Słońce wysyła na naszą planetę. To samo widmo promieniowania elektromagnetycznego obejmuje fale radiowe, mikrofale, promienie podczerwone, promienie gamma, promienie rentgenowskie i promienie ultrafioletowe.

Z tego powodu naturalne światło, które wszystkie żywe istoty otrzymują od Słońca, jest również nazywane w fizyce światłem widzialnym , ponieważ jest to jedyne promieniowanie, które może dostrzec ludzkie oko.

Głównym źródłem światła naturalnego w domach są okna, na poddaszach zwykle stosuje się świetliki dachowe. Natomiast w celu dostarczenia naturalnego światła do hal produkcyjnych czy handlowych stosuje są pasma świetlne. Zarówno świetliki na dach jak i pasma świetlne możesz zamówić u naszego lokalnego producenta: https://www.gulajski.pl/

Jak ważne dla zdrowia jest światło słoneczne?

Umiarkowana dzienna „porcja” naturalnego światła jest nawet zalecana przez lekarzy. Oto tylko kilka powodów, dla których światło słoneczne jest ważne dla Twojego zdrowia:

  • Pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu ;
  • Pomaga organizmowi w produkcji witaminy D ;
  • Zwiększa poziom serotoniny w organizmie, dzięki czemu czujesz się szczęśliwszy;
  • Pomaga w syntezie melatoniny , hormonu, który przyczynia się do regulacji rytmu dobowego organizmu ;
  • Zwalcza sezonowe zaburzenia afektywne – innymi słowy, depresja może być łatwiejsza w okresach, gdy dni są krótsze.

W miesiącach wiosennych i letnich organizm potrzebuje tylko 10-20 minut naturalnego światła, aby wyprodukować witaminę D. Ale zimą należy dać organizmowi aż dwie godziny naturalnego światła, co nie zawsze jest możliwe .

Co to jest sztuczne światło i jakie technologie oświetleniowe są obecnie stosowane?

Odkąd człowiek odkrył ogień , człowiek ma dostęp do sztucznego światła. Od tego czasu nieustannie ulepsza swoje sztuczne źródła światła, aby jego działalność nie była zależna wyłącznie od światła słonecznego.

Czy życie może istnieć tylko przy sztucznym świetle?

Tak jak imponującą liczbę roślin można uprawiać tylko przy sztucznym oświetleniu, tak zwierzęta (w tym ludzie) mogą teoretycznie żyć tylko przy sztucznym oświetleniu, jeśli zostanie ono ułożone w taki sposób, aby naśladować zachowanie światła Słońce.

Pasma świetlne i świetliki dachowe - naturalne światło
Pasma świetlne i świetliki dachowe – naturalne światło

Na przykład bardzo ważne byłoby wprowadzenie sztucznego cyklu dzień-noc, aby ludzie mogli utrzymać rytm cykladzki. Witaminę D należy również skutecznie uzupełniać.

Jak mierzy się sztuczne światło?

Jednostką miary używaną do pomiaru ilości światła widzialnego emitowanego przez pojedynczy obiekt jest lumen . Aby zmierzyć moc obiektu elektrycznego, który emituje światło, stosowaną jednostką miary jest wat .

Oprócz tego należy również wziąć pod uwagę temperaturę barwową mierzoną w stopniach Kelvina . Od tego zależy kolor światła emitowanego przez źródło. Żarówki o niskiej temperaturze barwowej będą emitować cieplejsze światło (bliżej widma podczerwieni ), a im wyższa temperatura barwowa, tym światło będzie chłodniejsze (i bliżej widma ultrafioletowego ).

Główne źródła sztucznego światła

W codziennych zastosowaniach elektrycznych stosuje się trzy główne rodzaje sztucznego światła:

  • Światło żarowe jest wykorzystywane przez klasyczne żarówki, w których metalowy żarnik nagrzewa się tak mocno, że emituje światło. Jego żywotność szacuje się na 1000 godzin.
  • Światło fluorescencyjne – stosowane w neonówkach lub żarówkach CFL . Żywotność żarówki CFL szacuje się na 10 000 godzin.
  • Diody elektroluminescencyjne lub LED – produkty, które przepuszczają prąd elektryczny przez diodę w celu wytworzenia światła. Żywotność żarówki LED szacowana jest na 50 000 godzin.

Mimo że żarówki wykorzystujące światło fluorescencyjne są znacznie bardziej ekonomiczne niż tradycyjne, znajdująca się w nich rtęć umieszcza je poniżej diod LED na szczycie efektywności ekologicznej.